„Herbatka u Astrid”


Głównym celem projektu „Herbatka u Astrid” było zapoznanie pierwszoklasistów z książkami Astrid Lindgren i ich tematyką oraz kształcenie wrażliwości czytelniczej wśród najmłodszych, kształcenie umiejętności uważnego słuchania, rozwijanie wyobraźni i pomysłowości czytelników, kształtowanie umiejętności swobodnej wypowiedzi, pogłębianie więzi pomiędzy rodzicem i dzieckiem, doskonalenie umiejętności pracy i zabawy w grupie, propagowanie pożądanych wartości i postaw społecznych oraz budzenie szacunku wobec innych, omawianie praw dziecka i ich znaczenia w relacjach z dorosłymi.

Projekt powstawał w porozumieniu z rodzicami, którzy sami zakupili do szkolnej biblioteki książki wybrane przez koordynatora. Zgodzili się również przeczytać książki z dziećmi oraz przygotować atrybuty dla dziecka na dzień prezentacji danego bohatera. Nauczyciel koordynator opiekujący się dziećmi w świetlicy – pani mgr Joanna Wejchert w porozumieniu z wychowawcą dobierał bohaterów literackich tak, aby byli, jak najbardziej zbliżeni do osobowości poszczególnych pierwszoklasistów, co procentowało w czasie spotkań z pisarką, czyli w czasie "Herbatki u Astrid".

Dzieci, prezentujące w danym dniu postaci z wybranej książki, przychodziły na herbatkę do Astrid ucharakteryzowane na przedstawianych bohaterów. Nauczycielka łaciny – pani mgr Grażyna Otto, wcielająca się w rolę pisarki prowadziła rozmowę z gośćmi w takim kierunku, aby inne dzieci mogły o bohaterach literackich dowiedzieć się, jak najwięcej szczegółów. Każda rozmowa" krążyła" wokół najważniejszego przesłania lub wartości, które Astrid Lindgren poruszała w danej książce. Spotkania miały charakter swobodnej rozmowy, w której bohaterowie wymieniali się z pisarką wskazówkami na temat prezentowanych postaci, opowiadali, co im podobało się najbardziej, a co być może by zmienili. Zawsze padało pytanie: czy dzieci - bohaterowie z książek Astrid są podobne do współczesnych dzieci, co się zmieniło a co pozostaje niezmiennym w życiu dzieci i dorosłych bez względu na mijający czas.

Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.